Naš tim, čiji su članovi Mladenka Đorić, Kristina Pajić, Miroslav Lukić i Aleksandar Tešić, studenti treće (u vreme konkursa druge) godine studija Arhitekture na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, osvojio je treće mesto na internacionalnom arhitektonskom konkursu Home of Shadows 2.

Home of Shadows

Konkurs, raspisan od strane strateške saradnje portala Buildner (https://architecturecompetitions.com/homeofshadows2/) i ArchDaily (https://www.archdaily.com/1021078/buildners-home-of-shadows-competition-winners-of-the-artificial-light-free-home-challenge), pod zajedničkim nazivom The Contemporary Home (https://architecturecompetitions.com/archdaily) je kao cilj imao istraživanje i ispitivanje koncepta i ideje savremene kuće, savremenog življenja i načina na koji se arhitektura i dizajn prilagođaju potrebama savremenog društva. Konkurs je pored arhitektonskih biroa i formalno obrazovanih arhitekata bio otvoren i za studente arhitekture svih nivoa.

Na inicijativu i pod mentorstvom prof. dr Višnje Žugić i asistent-mastera Bojana Stojkovića, u okviru predmeta Arhitektonske tehnologije: Proces projektovanja, tokom letnjeg semestra druge godine, bavili smo se temom ovog konkursa. Svi radovi nastali u tom procesu, poslati su na takmičenje, a ostvareni rezultati uticali su na rangiranje Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu na Buildnerovoj rang listi univerziteta (architecturecompetitions.com/architecture-university-rankings).

Zadatak konkursa je bio osmisliti koncept stambenog objekta, čije se korišćenje oslanja isključivo na upotrebu prirodne svetlosti - dakle, isključuje se svaka mogućnost oslanjanja na veštačke izvore svetlosti. U okviru zadatka predviđeno je projektovanje elementarnih prostorija: kuhinje, spavaće i dnevna sobe, kupatila i malog dvorišta, za dvoje ljudi - hipotetički par. Žiri je od učesnika očekivao predlog objekta koji istražuje i naglašava značaj prirodnog svetla u dizajnu kuća, a koji je neophodan u stvaranju prijatne i udobne životne atmosfere. Članovi žirija, između koji su Sarah Broadstock (Studio Bark), Ophélie Herranz (Nomos Architects), Roxanne Kaye (SAOTA), Blake T. Smith (BIG – Bjarke Ingels Group) i mnogi drugi, tragali su za idejama koje prikazuju kako svetlost može da utiče na formiranje arhitekture.

Naš odgovor na zadatak konkursa je bila kuća primarno kružnog osnove, koja proizilazi iz prirodnog kretanja sunca tokom dana. Prostorije kuće su dalje pažljivo postavljene obodom osnovnog oblika u zavisnosti od funkcionalnog i ambijentalnog osvetljenja koje je potrebno za svaku od njih, u doba dana kada se one koriste. Ovakav raspored podstiče i omogućava neprekidan suživot kuće i njenih stanovnika, njihovih dnevnih aktivnosti, a pre svega kretanja kroz objekat u ritmu kretanja svetlosti.

Koncentrični krugovi forme kuće, dalje razrađene dispozicijama osnovnog oblika, daju suptilan utisak kuće nalik hramu, inspirisan mesopotamskom arhitekturom. Takva odluka u smislu forme takođe omogućavaju postojanje više različitih kvaliteta vidika i prostornih dubina unutar jedinstvenog krova i naizgled jednostavne strukture. Tako se svaka prostorija jasno ističe kao zaseban entitet, i kroz međusobno smenjivanje svetlosti i senke u toku dana stvara jedinstvene ambijente. Otvori su orijentisani ka dvorištu koje je oplemenjenom vegetacijom i bazenima, a od okoline odvojeno bedemom koji saglasan sa formom objekta, a na dovoljnom rastojanju od kuće, pruža maksimalnu mogućnost upotrebe dnevne svetlosti, održavajući privatnost korisnika na visokom nivou.

Osnovu dinamizuju masivni, ravni zidovi, međusobno rotirani, akcentovani po formi i materijalizaciji, a koji se pružaju od unutrašnjosti kuće ka dvorištu. Oni predstavljaju pauzu u kružnom prostoru kuće te su kao takvi vizuelno važni a istovremeno, njihovo promišljeno pozicioniranje usmerava i filtrira dnevnu svetlost.

Baziran na sveprisutnoj i civilizacijskoj temi podređenosti čoveka Suncu, naš projekat pokušava da pronikne u srž tog odnosa, služeći se svojevrsnim konceptom hrama, kuće koja ovekovečuje kretanje, ciklus i konačno, ritmičnost života.